0 478 411 33 83
0 541 627 34 48
Oltu Caddesi Saray Sokak No : 2 Göle / ARDAHAN
0°C
Çok Bulutlu

Göle Tarihi

Göle, 1551 de Erzurum a, 1579 da Kars eyaletine bağlanmıştır. 1830 da merkezi Dedeşen köyü olarak Çıldır Sancağı na, 1866 da bucak merkezi statüsüyle Ardahan kazasına bağlanmıştır. 1878 de Rus işgalinden sonra ise, kaza merkezi Merdinik köyü (şimdiki ilçe merkezi) olmuştur.İlçe;Kazım Karabekir Paşa kuvvetleri ve milislerce 30 Eylül 1920 de Rus işgalinden kurtarılmış ve kırk yıl süren esaret altından çıkmıştır. Bu tarihten 1992 yılına kadar Kars iline bağlı bir ilçe olan Göle, 1992 yılında Ardahan iline bağlanmıştır.Göle ilçe merkezinde belediye teşkilatı 1926 da kurulmuştur. Son olarak, 27 Mayıs 1992 tarihinde 3806 sayılı kanun ile Ardahan iline bağlanmıştır.

İlçenin sınırları kuzeyinde Ardahan ili, güneyinde Kars ın Selim ilçesi, doğusunda Kars ın Susuz ilçesi, kuzey batısında Erzurum un Olur ilçesi, güney doğusunda Kars ili, güney batısında Erzurum un Şenkaya ilçesi ile çevrilidir. İl merkezine olan uzaklığı 45 km dir.İlçe merkezi ortalama rakımı 2038 metre olan düz bir alana kurulmuştur. Köyler ise kısmen düz ve kısmen de engebeli arazi üzerine yerleşmiştir. İlçenin toplam yüzölçümü 1420 Km2’dir. Arazinin bir kısmı orman örtüsü ile diğer kısımları ise çayır ve mera ile kaplıdır. Ardahan ormanlarının yaklaşık %65 i Göle ilçesinde bulunmaktadır. İlçenin her tarafı yeşil olduğu için Yeşil Göle adını almıştır. Kışları uzun, çok sert ve soğuk, yazları ise ılık ve yağışlı geçen karasal iklime sahiptir. Kış aylarında soğukluk -30 ya da 35 dereceye kadar düşer. Çok sert geçen kış aylarında yağan karın kalınlığı en az bir metreye ulaşır. Göle ovası, çukurluğu nedeniyle kış boyunca kimi zaman sisli günler geçirir. Yaz aylarında ise sıcaklık 25-30 dereceye kadar yükselir.

Göle, nüfus ve yüzölçümü bakımından Ardahan ın en büyük ve en önemli ilçesidir. İlçede 53 köy vardır. Belediyesi olan sadece Köprülü beldesidir. Göle ilçesi bir ilçe belediyesi, dört mahalle, bir adet belde belediyesi ve 53 köyden ibarettir. Oba ve benzeri yerleşim birimleri bulunmaz.Ardahan ilinin etnik nüfusunun %70 civarını çeşitli Türk boyları oluşturur.Yerli Türkler(Ahıska kökenli Sunni Türkler-Kıpçak kökenliler, 1200 lü yıllarda Hristiyanlıktan direk Müslümanlığa geçmişlerdir.Yerli Türkler in ana vatanı Ahıska Şavşat Ardahan üçgeni arasında kalan bölgedir.)Posof un tamamında(Posof ta yerli Türk halinde asimile olmuş yüzde 5 civarında Lezgi,Gürcü ve Laz da mevcuttur. Ayrıca Posof un 3 köyü kısmen Kars ın Kağızman vilayetinden göçmüş Kürtlerden oluşmuştur. Ana dilleri Türkçe olan Kürtlerdir.) ve Hanak ın büyük bölümünde ve başta merkez ilçe olmak üzere Göle de ve kısmen Çıldır da bulunur.Terekeme/Karapapak Türkleri ve Caferi Azeriler (az sayıda), Çıldır ilçesinde çoğunlukta olmakla birlikte Ardahan (merkez), Hanak ve Göle de de bulunurlar. Göle de 2 si Türkmen-alevisi, 1 i Kürt-alevisi ve diğeri de Zaza alevisi olan 4 köy vardır. Bu Zaza köyü Ardahan daki tek Zaza köyüdür.Damal ilçesinin tamamı(İkizdere köyü Sünni Türk) Türkmen(Dadali Türkmenleri) Alevisidir.

Bilimsel verilerde ve devlet arşivlerinde sabit olmakla birlikte:
Ardahan ın yerli Türk nüfusu Ahıska dan göçen ailelerden ve Hanak ın bazı kesimlerin ve de Erivan dan göçen Azeri nüfusu ile Ahıska Türklerinin karşımından oluşmuştur.Yörede yerli Türkler arasında kısmi dil farklılıkları da bundan kaynaklanmaktadır. Ardahan ın asıl yerlileri yerli Türkler(büyük çoğunluk) ve Dadali Türkmenleridir.Diğer Türk boyları ve Kürtler nispeten başka bölgelerden göçmüş halklardır. Ardahan daki Kürt nüfusunun büyük bölümü Urfa ve Diyarbakır bölgesinden 19.yy ın 1. ve 2. yarısında göç etmiş Kürt aşiretlerinden oluşmuştur.Ayrıca yer yer Kağızman ve Digor bölgesinden buralara yerleşen Kürt köylerine de rastlanmaktadır.Göle ilçesinin tüm kürtleri Siverek, Diyarbekir, Digor ve Kağızman dan gelen Kürtlerdir.Ardahan da Hanak taki ve Damal ın bazı köylerindeki Alevi köylerinin Türkler in ilk Anadolu kalıntısı olduğu varsayılmaktadır.(Türkoloji araştırmalarında incelenebilir:Dadali Türkmenleri)Bu bölgede yaşayan yerel Türkmen-Alevileri dışında Maraş ve Sivas tan göçen Alevi aileler de mevcuttur.İlçe merkezinin ve köylerinin çoğunluğu Kürtler den oluşmaktadır. Ayrıca ilçe merkezine uzak köylerde çok az da olsa Terekeme,Türk ve dört alevi köyü vardır.

İlçe ekonomisi genelde hayvancılığa dayanmaktadır. İlçe, bölgenin en önemli canlı hayvan yetiştirme merkezlerindendir. Hayvan besiciliği ve mandıracılığı olmak üzere iki kısımda gerçekleştirilmektedir. Ayrıca hayvancılığın ve tarımın gelişmesi için ilçede "İnekhane"de denilen Göle Tarım İşletmesi kurulmuştur. Tarımsal faaliyetlerde arpa, buğday, yulaf, patates ekimi yapılmaktadır. Büyükbaş hayvancılığın yanı sıra küçükbaş hayvancılık ile tavuk, hindi, kaz, ördek gibi kümes hayvanları da yetiştirilmektedir, ayrıca arıcılık da yapılmaktadır.Ticaret alanında ise alışveriş merkezleri, bakkal, market, marangoz, tamir atölyeleri,internet cafeler, kahvehaneler ve altısı fabrika düzeyinde sanayi tesisleri olmak üzere onlarca mandıra hizmet vermektedir.İlçe, hayvancılık ve ormancılıkta bölgesinin merkezi konumundadır.Hayvancılık alanında Tarım İşletmesi,ormancılık alanında ise Orman İşletmesi hizmet vermektedir. Göle nin sahip olduğu iktisadi güç, Ardahan da dahil olmak üzere, ile bağlı ilçelerin hepsinden büyüktür. Bu yönüyle Göle, Ardahan ilinin ticaret merkezidir.

İlçe turizm açısından önemli bir potansiyele sahip olup, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekecek görmeye değer tarihi eserleri bulunmaktadır. Bunlar arasında, Dedeşen köyünde yer alan türbe, camii, kümbet, Kalecik köyündeki Kalecik Kalesi, Uğurtaşı köyü kalesi bulunmaktadır.Yavuzlar,Çakıldere,Günorta,Uğurtaşı,Yiğitkonağı ve adını sayamadığımız birçok köyümüzde kilise ve şapel kalıntıları bulunmaktadır.İlçede;1995 yılından bu yana ise gurbet-sıla kaynaşmasını sağlamak adına Ulusal anlamda her yıl Kaşar Festivali yapılmaktadır.Bu festival ilçeye ayrı bir canlılık getirmektedir.